logo
...Central OK's statehood for Telangana.This website is developed by Freelance Journalist Sunil Babu Kolanpaka
List of Member of Legislative
 
1953-1955
1955-1957
1957-1962
1962-1967
1967-1972
1972-1978
1978-1983
1983-1985
1985-1989
1989-1994
1994-1999
1999-2004
2004-2009
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

LIST OF MLA’S ELECTED IN BYE-ELECTION

 
Sl. No. NAME OF THE CONSTITUENCY CONST.NO. NAME PARTY AFFILI. REASON FOR
BYE-ELECTION
NAME OF THE MEMBER PARTY AFFILI.

1.

Kakinada    (Gen.) 31 Sri Venkata Krishna Rao, Chitta Jallu CPI Resigned Sri Venkata Rao, Saka CPI

2.

Parvathipuram

4 Sri Durga Prasada Veerabhadra Deo Bahadur, Vyricherla INC N.A. Sri Chandra Chudamani Deo, Vyricherla INC

3.

Puttur 121 Sri Kumaraswamy Raja Bahadur PP N.A. Sri Sudarshana Varma INC

4.

Vishakapatnam

 

Sri Viswanatham, Tenneti PSP Resigned Sri Viswanatham, Tenneti PSP

5.

Vizianagarm   (Gen.) 13 Sri Viajarama Gajapathi Raju, Poosapati PSP Resigned Sri Viajarama Gajapathi Raju, Poosapati PSP

6.

Vizianagaram  (Res.) 13 Sri Sooryanarayana, Gantlana PSP Resigned Sri Sooryanarayana, Gantlana PSP

7.

Alamanda 15 Sri Pathmanabha Raju, K.V. PSP Resigned Sri Pathmanabha Raju, K.V. PSP

8.

Srungavarpukota

16 Sri C.V. Somayajulu PSP N.A. Sri Prakasham, Tanguturi PSP

9.

Bheemavaram 42 Sri Bhoopathi Raju, Subba Raju PSP Resigned Sri Bhoopathi Raju, Subba Raju PSP

10.

Ramachandrapuram 32 Sri Rajagopala Narsaraju, Kakarlapudi PSP N.A. Sri Korapathi Pattabhiramaiah CPI

11.

Kalahasti 122 Sri Balarami Reddy, A. INC Resigned Sri Sanjeeva Reddy, Neelam INC

[These bye-elections were held before formation of Andhra State]

               
               
               
                FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

LIST OF MLA’S ELECTED IN BYE-ELECTION
               

 

 

Sl. No. NAME OF THE CONSTITUENCY CONST. NO. NAME PARTYAFFILI. REASON FOR
BYE-ELECTION
NAME OF THE MEMBER PARTY AFFILI.  OATH ON

1.

Duggirala 66 Sri A. Rami Reddy INC Died Sri Nageswara Rao, Meduru INC 01-11-1954

  [The only bye-election was held after the formation of Andhra State]


FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 1955)

LIST OF MLA’S ELECTED IN BYE-ELECTION


Sl. No. CONSTITUENCY CONST. No. NAME PARTYAFFILIATION REASON FOR
BYE-ELECTION
NAME PARTY AFFILIATION OATH ON

1.

Sarvepalli 117 Sri B. Gopala Reddy INC Resigned Sri V. Kodandarami Reddy INC 14.07.1955

2.

Burugupudi    (Gen.) 37 Sri N. Venkata Rama Rao KLP Died Smt.Venkataratnam, N. INC 23.07.1955

3.

Venkatagiri     (Res.) 115 Sri K. Shanmugam INC Died Sri A. Krishnaiah INC 14.08.1956

4.

Proddutur 139 Sri K. Balanarayana Reddy INC Died Sri R. Chandra Obula Reddy INDT 27.03.1957

5.

Badrachalam   (Res.) 35 Sri S. Seetharamaiah CPI Void Smt. P. Vani Ramana Rao INC 22.03.1957

6.

Vijayanagaram 20 Sri P.V.R. Gajapathiraju PSP Resigned Sri Bhattam Sreerama Murthy SOCIL 03.07.1957

7.

Pathikonda 158 Sri Hanumantha Reddy, P. INC Died Sri M. Laxminarayana Reddy INDT 16.07.1957

8.

Ongole 104 Sri Tanguturi Prakasham INC Died Dr. B.V.L. Narayana INDT 26.10.1957

9.

Atamkur 114 Dr. B. Gopala Reddy INC Resigned Sri Anam Sanjeeva Reddy INC 16.02.1959

10.

Nandyal 162 Sri G. Rami Reddy INDT. Died Sri G. Venkat Reddy INC 16.02.1959

11.

Gajapathinagaram 19 Sri Kusum Gajapathiraju PSP Resigned Sri Thadi Sanyasi Naidu INDT 24.02.1959

12.

Bandar 79 Sri K. Venkataramanaiah INC Died Sri R. Atchyuta Ramaiah INC 28.07.1959

13.

Kothapeta 52 Sri Kala Venkata Rao INC Died Sri M.V.S. Subbaraju INC 28.07.1959

14.

Bheemunipatnam 22 Sri G. Jagannadharaju PSP Died Sri P.V. R. Gajapathi Raju INC 13.02.1960

15.

Srungavarapukota
                        (Res.)
28 Sri G. Rama Naidu PSP Died Sri G. Dharma Naidu INC 23.06.1960

16.

Pithapuram 42 Sri Gopalakrishna, Vadrevu PP Died Sri P. Thammi Raju PP 23.06.1960

17.

Yeragondipalem 167 Sri N. Venkaiah INC Resigned Sri J. Rami Reddy INC 23.06.1960

18.

Kavali 112 Sri B. Ramakrishna Reddy PP Died Sri R. Dasaratha Rami Reddy INC 24.06.1960
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY
(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

[Composite Madras State – 1952]
 
1. SRIKAKULAM
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Sri Venkatanarayana Dora, Kumisetty 1 Salur KLP
2.   Sri Atchannaidu, Thaddi China 2 Cheepurupalli         (Gen.) INDEPENDENT 
3.   Sri Gunnayya, Pothula 2 Cheepurupalli          (Res.) CONGRESS
4.   Sri Venkata  Kurmi Naidu, Kolli 3 Bobbili SOCIALIST 
5.   Sri Chandra Chudamani Deo, Vyricherla 4 Parvathipuram INC
6.   Sri Appala Naidu, Killi 5 Srikakulam                  (General) KLP
7.   Sri Narayana, Kavali 5 Srikakulam              (Res.) KLP
8.   Sri Pundarikaksha Charyulu, Peesuputi 6 Honjaram KLP
9.   Sri Sangam Naidu, Palavalasa 7 Palakonda CONGRESS
10.   Sri Satyanarayana Dora, H. 8 Narasannapeta CONGRESS
11.   Sri Lakshmana Dass, Lukalapu 9 Pathapatnam           (Gen.) CONGRESS
12.   Sri Pentannaidu, Mandangi 9 Pathapatnam            (Res.) INDEPENDENT
13.   Sri Lakshminarasimham Dora, Rokkam 10 Tekkali INDEPENDENT
14.   Sri Latchanna, Gouth 11 Sompeta KLP
15.   Sri Neeradrirao Reddy, Asi 12 Ichapuram KLP
2 – VISAKHAPATNAM
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
16.   Sri Gajapathi Raju, P.V.R. 13 Vizianagaram         (Gen.) PSP
17.   Sri Suryanarayana, Gantlana 13 Vizianagaram          (Res.) PSP
18.   Sri Suryanarayana, Koligotla 14 Bheemunipatnam INDEPENDENT
19.   Sri Padmanabha Raju, K.V.S. 15 Alamanda PSP
20.   Sri Prakasam, Tanguturi 16 Srungavarapukota PSP
21.   Sri Ramesam, Kandrapa Venkata 17 Chodavaram KLP
22.   Sri Gangayya Naidu, Bhojinki 18 Madugole KLP
23.   Sri Viswanatham, Tenneti 19 Visakhapatnam PSP
24.   Sri Veerabhadram, Mullapudi 20 Paravada COMMUNIST
25.   Sri Govinda Rao, Koduganti 21 Anakapalle COMMUNIST
26.   Sri Bapu Naidu, Pappala 22 Yelamanchili KLP
27.   Sri Suryanarayana Raju, Raja Sagi 23 Payakaraopeta INDEPENDENT
28.   Sri Ramamurthy, Killadi 24 Golugonda              (Gen.) KLP
29.   Sri Veeranna Padal, Kandipati 24 Golugonda              (Res.) KLP
3 – EAST GODAVARI
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
30.   Sri Bapanna Dora, Karam 25 Bhadrachalam         (Res.)  KMPP
31.   Sri Krishna Rao, Y. Venkata 25 Bhadrachalam        (Gen.) KMPP
32.   Sri Krishnam Raja Bahadur, Raja Vetsereya  Venkata 26 Tuni CONGRESS
33.   Sri Venkata Jagga Rao, R. 27 Pithapuram COMMUNIST
34.   Sri Ramaswamy, Thota 28 Peddapuram CONGRESS
35.   Sri Rama Rao, N. Venkata 29 Burugupudi KLP
36.   Sri Prabhakara Chowdary, Chitturi 30 Rajahmundry COMMUNIST
37.   Sri Venkatakrishna Rao, Chittajallu 31 Kakinada                (Gen.) COMMUNIST
38.   Sri Venkata Rao, Saka 31 Kakinada                 (Res.) COMMUNIST
39.   Sri Pattabhiramaiah, Korapati 32 Ramachandrapuram KMPP
40.   Sri Satyanarayana Reddi, Padala 33 Anaparthi CONGRESS
41.   Sri Pattabhirama Rao, S.B.P. 34 Pamarru CONGRESS
42.   Sri Ramabhadra Raju, Nadimpalli 35 Amalapuram          (Gen.)  KMPP
43.   Sri Appalaswami, Bojja 35 Amalapuram           (Res.)        SCF
44.   Sri Venkatramaraju, Alluri 36 Razole                   (Gen.)   COMMUNIST
45.   Sri Nageswara Rao, Gangi 36 Razole                    (Res.) COMMUNIST
4 – WEST GODAVARI
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
46.   Sri Kune Rao, Motaparithi 37 Chintlapudi COMMUNIST
47.   Sri Satyanarayana, Garapati 38 Eluru COMMUNIST
48.   Sri Murthy Raju, Ch. S.R.V.P. 39 Tadepalligudem CONGRESS
49.   Sri Suryachandra Rao, Pasala 40 Alampuram KMPP
50.   Sri Narayana Raju, Dantuluri 41 Undi CONGRESS
51.   Sri Subba Raju, Bhupathiraju 42 Bhimavaram KMPP
52.   Sri Lakshminarasaraju, Bhupathiraju 43 Narsapur                 (Gen.) COMMUNIST
53.   Sri Syamasundara Rao, Padala 43 Narasapur                (Res.) COMMUNIST
54.   Sri Indrayya, Chitturu 44 Tanuku KMPP
55.   Sri Basivi Reddy, Dwarampudi 45 Penugonda KMPP
56.   Sri Rajeswara Rao, Mallepudi 46 Kovvur                    (Res.) KMPP
57.   Sri Sreeramabhadra Rao, Pinnamaneni  46 Kovvur                   (Gen.) COMMUNIST
5 - KRISHNA
Sl. No. NAME CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
58.   Sri Venkateswarlu, Pillalamarri 47 Jaggayyapet COMMUNIST
59.   Sri Potha Raju, Tammina 48 Vijayawada COMMUNIST
60.   Sri Rama Rao, Vasireddi 49 Kanchikacherla COMMUNIST
61.   Sri Rama Rao, Peta 50 Tiruvur COMMUNIST
62.   Sri Lakshmanaswamy, Myneni 51 Kankipadu COMMUNIST
63.   Sri Appa Rao Bahadur, Raja Meka Rangayya 52 Nuzuvid CONGRESS
64.   Sri Rajagopala Rao, Katragadda 53 Gudivada                (Gen.) COMMUNIST
65.   Sri Rama Rao, Gungi 53 Gudivada                 (Res.) COMMUNIST
66.   Sri Venkatasubramanyam, Adusumolli 54 Kaikalur CONGRESS
67.   Sri Ramalingaiah, Chandra 55 Divi                      (Gen.)    COMMUNIST
68.   Sri Bapanayya, Guntur 55 Divi                        (Res.) COMMUNIST
69.   Sri Anjaneyulu, G. 56 Bandar COMMUNIST
6 - GUNTUR
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
70.   Sri Venkatasivaiah, Pulupula 57 Vinukonda COMMUNIST
71.   Sri Subba Reddy, Kola 58 Palnad COMMUNIST
72.   Sri Bapaiah Chowdary, Mandava 59 Bellamkonda INDEPENDENT
73.   Sri Venkatramahai, Nallapati 60 Narasaraopet KMPP
74.   Sri Ranga Rao, Karnam 61 Chilakaluripet COMMUNIST
75.   Sri Goplakrishnaiah, Vavilala 62 Sattenapalle INDEPENDENT
76.   Sri Lakshmayya, Darsi 63 Mangalagiri COMMUNIST
77.   Sri Narasimha Rao, Nadimpalla Venkata Lashmi 64 Guntur KMPP
78.   Smt. Kotamma Reddy, Thamma 65 Prattipadu CONGRESS
79.   Sri Rami Reddi, A. 66 Duggirala CONGRESS
80.   Sri Venkataramaiah, Alapati 67 Tenali CONGRESS
81.   Sri Joseph, Gorikapudi 68 Amarthalur COMMUNIST
82.   Sri Hanumantha Rao, Moturi 69 Repelle COMMUNIST
83.   Sri Srikrishna, Vemulapalli 70 Bapatla COMMUNIST
84.   Sri Venkaiah, Kolla 71 Ponnur COMMUNIST
85.   Sri Kotaiah, Pragada 72 Chirala KMPP
86.   Sri Narayanaswamy, Madale 73 Ongole                    (Gen.)  COMMUNIST
87.   Sri Malakondayya, Kasukurthi 73 Ongole                    (Res.) COMMUNIST
7 - NELLORE
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
88.   Sri Gopalakrishna Reddy, Pellati 74 Gudur CONGRESS
89.   Sri Venkataswami Reddi, Padileti 75 Venkatagiri CONGRESS
90.   Sri Dasaratharamaiah Naidu, D. 76 Rapur CONGRESS
91.   Sri Krishna Rao, Kandavalli 77 Nellore                    (Gen.) INDEPENDENT
92.   Sri Vemaiah, Swarna 77 Nellore                    (Res.) INDEPENDENT
93.   Sri Sankarayya, Basavareddi 78 Kovur COMMUNIST
94.   Sri Kondayya, Ganga China 79 Atmakur INDEPENDENT
95.   Sri Ramakrishna Reddy, B. 80 Kavali KMPP
96.   Sri Ramaiah Chowdary, Kovi 81 Udayagiri KMPP
97.   Sri Yellamanada Reddi, Gujjala 82 Kanigiri COMMUNIST
98.   Sri Chenchurama Naidu, Nalamothu 83 Kandukur                (Gen.) CONGRESS
99.   Sri Shanmugham, Kamatham 83 Kandukur                (Res.) CONGRESS
100.   Sri Kasi Reddy, Sanekomma 84 Darsi COMMUNIST
8 - KURNOOL
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
101.   Sri Venkatayya, N. 85 Markapur KLP
102.   Sri Ranga Reddy, Pidatala 86 Cumbum INC
103.   Sri Subba Reddy, Maller 87 Nandyal INDEPENDENT
104.   Sri Venkatasubba Reddi, N. 88 Koilakuntla SOCIALIST
105.   Sri Venkatasetty, Kotrika 89 Dhone INDEPENDENT
106.   Sri Pulla Reddy, C. 90 Nandikotkur COMMUNIST
107.   Sri Sankara Reddi, N. 91 Kurnool                 (Gen.)   CONGRESS
108.   Sri Sanjivayya, Damodaram 91 Kurnool                  (Res.) CONGRESS
109.   Sri Ramalinga Reddi, H. 107 Adoni                     (Gen.)  INDEPENDENT 
110.   Sri Mallayya, T. 107 Adoni                      (Res.) CONGRESS
9 - CUDDAPAH
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
111.   Sri Narasimha Reddy, Panjam 92 Rajampet                (Gen.) COMMUNIST
112.   Sri Venkatasubbayya, Pala 92 Rajampet                 (Res.) CONGRESS
113.   Sri Audinarayana Reddy, Y. 93 Rayachoti KMPP
114.   Sri Koti Reddy, K. 94 Cuddapah CONGRESS
115.   Sri Chidanandam, Vedamani 95 Badvel INDEPENDENT
116.   Sri Balanarayana Reddi, Kandula 96 Proddatur CONGRESS
117.   Sri Sivarami Reddi, Narreddi 97 Kamalapuram COMMUNIST
118.   Sri Ramaiah, Kunda 98 Jammalamadugu KMPP
10 - ANANTAPUR
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
119.   Sri Lakshminarayana Reddy, T. 99 Penukonda INDEPENDENT
120.   Sri Sivasankara Reddi, G. 100 Hindupur CONGRESS
121.   Sri Siddanna Gowd, R. 101 Madakasira INDEPENDENT
122.   Sri Vema Reddi, K.V. 102 Kadiri CONGRESS
123.   Sri Srinivasulu, Kasetty 103 Dharamavaram KMPP 
124.   Sri Narayanappa, Sanda 104 Kalyandurg             (Gen.) CONGRESS
125.   Sri Santhappa, K. 104 Kalyandurg             (Res.) CONGRESS
126.   Sri Subbarayudu, Challa 105 Tadipatri KMPP
127.   Sri Nagi Reddy, Tarimela 106 Anantapur COMMUNIST
128.   Sri Nagabhushanam, G. 110 Rayadurg CONGRESS
11 – CHITTOOR
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
129.   SriVenkatasubba Reddi, T.N. 114 Ghattu CONGRESS
130.   Sri Seetharamaiah, Dodda 115 Madanapalle COMMUNIST
131.   Sri Krishnamurthy Rao, B. 116 Punganur CONGRESS
132.   Sri Thimma Reddi, P. 117 Pileru KLP
133.   Sri Ramabrahmam, D. 118 Palamaner CONGRESS
134.   Sri Chinnamma Reddy, P. 119 Chittoor                  (Gen.) INDEPENDENT
135.   Sri Srungaram 119 Chittoor                   (Res.) KLP
136.   Sri Varadachari, Kidambi 120 Tiruttani                 (Gen.)  CONGRESS
137.   Sri Doraikannu, M. 120 Tiruttani                  (Res.)  CONGRESS
138.   Sri Sudarshana Verma 121 Puttur KMPP
139.   Sri Sanjeeva Reddy, Neelam 122 Kalahasti CONGRESS
140.   Sri Adikesavulu Naidu, K. 123 Chandragiri CONGRESS
 
SECOND ANDHRA STATE LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 03-03-1955)

DISTRICT WISE LIST OF MEMBERS  (Continued till 1962)

 

   1 – SRIKAKULAM


Sl. No. NAME CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
  1.  
Sri Rangababu, Uppada 1 Ichapuram KLP
  1.  
Sri Latchanna, Gouth 2 Sompeta KLP
  1.  
Sri Ramulu, Nicharla 3 Brahmanatla KLP
  1.  
Sri Lakshminarasimham Dora, Rokkam 4 Tekkali CONGRESS
  1.  
Sri Jagannadham, Simma 5 Narasannapeta KLP
  1.  
Sri Gunnayya, Pothula 6 Pathapatnam            (Res.) CONGRESS
  1.  
Sri Lakshmanadas, Lukalapu 6 Pathapatnam           (Gen.) CONGRESS
  1.  
Sri Lakshmundaidu, Addakula 7 Naguru INDEPENDENT
  1.  
Sri Chandra Chudamani Deo, Vyricherla 8 Parvathipuram INDEPENDENT
  1.  
Sri Yeruku Naidu, Allu 9 Salur                       (Gen.) PSP
  1.  
Sri Rajayya, Boyina 9 Salur                       (Res.) CONGRESS
  1.  
Sri Seetharamaswamy, Kotagiri 10 Bobbili CONGRESS
  1.  
Sri Ramaswamy Naidu, Peddinti 11 Balijipeta CONGRESS
  1.  
Sri Sriranganayakulu, Chelikani 12 Vunukuru KLP
  1.  
Sri Narasimhapparao, Pydi 13 Palakonda INDEPENDENT
  1.  
Sri Papa Rao. Thammineni 14 Nagarikatakam INDEPENDENT
  1.  
Sri Suryanarayana, Pusagada 15 Srikakulam INDEPENDENT
  1.  
Sri Satyanarayana, Chowdary 16 Shermuhmmadapuram KLP
  1.  
Sri Punnayya, Kottapalli 17 Cheepurupalli          (Res.) KLP
  1.  
Sri Satyanarayana Raju, Modandi 17 Cheepurupalli         (Gen.) PSP

   2 – VISAKHAPATNAM

Sl. No. NAME CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
  1.  
Sri Adinarayana, Botsa 18 Bhogapuram PSP
  1.  
Smt. Kusum Gajapathi Raju 19 Gajapathinagaram  (Gen.) PSP
  1.  
Sri Suryanarayana, Gantlana 19 Gajapathinagaram   (Res.) PSP
  1.  
Sri Gajapathi Raju P.V.R. 20 Vizianagaram PSP
  1.  
Sri Padmanabha Raju, K.V.S. 21 Revidi PSP
  1.  
Sri Jagannadharaju, Gottumukkula 22 Bheemunipatnam PSP
  1.  
Sri Bhanoji Rao, Ankitam Venkata 23 Visakhapatnam CONGRESS
  1.  
Sri Narasinga Rao, B.G.M.A. 24 Kanithi CONGRESS
  1.  
Sri Nagayya, Eti 25 Paravada KLP
  1.  
Sri Appa Rao, Beesetti 26 Anakapalli KLP
  1.  
Sri Jagannadham, Reddi 27 Chodavaram INDEPENDENT
  1.  
Sri Ramu Naidu, Gujjala 28 Srungavarapukota   (Res.) PSP
  1.  
Sri Venkata Somayajulu, Changanti 28 Srungavarapukota  (Gen.) PSP
  1.  
Sri Sreerama Murthy, Donda 29 Madugula PSP
  1.  
Sri Pydayya Naidu, Majji 30 Kondakarla KLP
  1.  
Sri Venkata Suryanarayana Raju,
Chintalapudi Alias Sanyasi Naidu
31 Yellamanchili INDEPENDENT
  1.  
Sri Pothuraju, Mutyala 32 Narsipatnam            (Res.) CONGRESS
  1.  
Sri Suryanarayana Raju, Raja Sagi 32 Narsipatnam           (Gen.) CONGRESS
  1.  
Sri Latchapatrudu, Ruthala 33 Golugonda INDEPENDENT
  1.  
Sri Matcharaju, Matcharasa 34 Gudem                    (Res.) INDEPENDENT

   3 – EAST GODAVARI
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Sri Muhammad Tahaseel 35 Bhadrachalam        (Gen.) COMMUNIST
2.   Sri Seetaramayya, Syamala 35 Bhadrachalm           (Res.) COMMUNIST
3.   Sri Bala Nageswara Rao, Ambadipudi 36 Rajahmundry PP
4.   Sri Subba Rao, Battina 37 Burugupudi             (Res.) INDEPENDENT
5.   Sri Rama Rao, Nirukonda Venkata 37 Burugupudi            (Gen.) KLP
6.   Sri Gopala Rao, Durisetti 38 Jaggampeta INDEPENDENT
7.   Sri Venkata Subba Rao, Durvasula 39 Peddapuram COMMUNIST
8.   Sri Gurraju, Parvatha 40 Prathipadu CONGRESS
9.   Sri Krishnam Raju Bahadur, Raja 41 Tuni CONGRESS
Vatsvya Venkata
10.   Sri Gopalakrishna, Vadrevu 42 Pithapuram PP
11.   Sri Satyanarayana, Putsala 43 Samalkota COMMUNIST
12.   Sri Pallam Raju, Mullapudi 44 Kakinada CONGRESS
13.   Sri Kamayya, Reddi 45 Pallipalem               (Res.) CONGRESS
14.   Sri Tirupathi Rao, Remella 45 Pallipalem              (Gen.) CONGRESS
15.   Sri Raja 46 Ramachandrapuram PP
Raja Kakarlapudi
16.   Sri Lakshminarayana Reddy, Tetala 47 Anaparti PP
17.   Sri Pattabhirama Rao. S.B.P. 48 Pamarru CONGRESS
18.   Sri Ramabhadra Raju, Nadimpalli 49 Cheyyeru CONGRESS
19.   Sri Narasimha Murthy, Golakoti 50 Amalapuram           (Gen.) INDEPENDENT
20.   Sri Appala Swamy, Bojja 50 Amalapuram           (Res.) INDEPENDENT
21.   Sri Nageswara Rao, Gangi 51 Razole                     (Res.) COMMUNIST
22.   Sri Venkatarama Raju, Alluru 51 Razole                    (Gen.) COMMUNIST
23.   Sri Venkata Rao, Kala 52 Kothapeta CONGRESS
 
   4 – WEST GODAVARI
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
24.   Sri Bapineedu, Alluri 53 Kovvur                  (Gen.) CONGRESS
25.   Sri Veeraraghavulu, Taneti 53 Kovvur                  (Res.) CONGRESS
26.   Sri Kodandaramayya, Pusuluri 54 Polavaram CONGRESS
27.   Sri Brahmayya, Seerla 55 Eluru CONGRESS
28.   Sri Rangayya, Mulpuri 56 Denduluru CONGRESS
29.   Sri Krishnavataram, Kilambi Venkata 57 Tadepalligudem      (Gen.) CONGRESS
30.   Sri Srinivasa Rao, Namburi 57 Tadepalligudem      (Res.) CONGRESS
31.   Sri Murthy Raju, Ch. S.R.V.P. 58 Pentapadu CONGRESS
32.   Sri Harischandraprasad, Mullapudi 59 Tanuku CONGRESS
33.   Smt. Ammanna Raja, Chodagam 60 Attili CONGRESS
34.   Sri Laxmayya, Juvvadi 61 Penugonda CONGRESS
35.   Sri Venkata Reddi, Grandhi 62 Narasapur CONGRESS
36.   Sri Perumallu, Dasari 63 Palacole                 (Res.) CONGRESS
37.   Sri Satyanarayana Murthy, Addepalli 63 Palacole                  (Gen.) CONGRESS
38.   Sri Venkatramaiah, Nachu 64 Bhimavaram CONGRESS
39.   Sri Jagannadharaju, Gandiraju 65 Undi CONGRESS
 
   5- Krishna
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
40.   Sri Appa Rao, Kammili 66 Kaikalur CONGRESS
41.   Sri Kurmayya, Vemula 67 Gudivada               (Res.) CONGRESS
42.   Sri Venkatasubramanyam, Adusumilli 67 Gudivada              (Gen.) INDEPENDENT
43.   Sri Sundarayya, Puchalapalli 68 Gannavaram COMMUNIST
44.   Sri Ramakotaiah, Chagarlamudy 69 Kankipadu KLP
45.   Sri Kaleswara Rao, Ayyadevara 70 Vijayawada South CONGRESS
46.   Sri Chitti, Mourupalla Alias, Appalaswamy 71 Vijayawada North CONGRESS
47.   Sri Visweswara Rao, Vellanki 72 Mylavaram COMMUNIST
48.   Sri Venkateswarlu, Pillalamarri 73 Nandigama COMMUNIST
49.   Sri Ramayya, Maganti 74 Kanchikacherla CONGRESS
50.   Sri Bapayya, Peta 75 Tiruvur                   CONGRESS
51.   Sri Appa Rao Bahadur Raja, Meka Rangayya 76 Nuzivid CONGRESS
52.   Sri Venkataratnam, Kakani 77 Vuyyuru CONGRESS
53.   Sri Pamideswara Rao, Pinnenti 78 Malleswaram CONGRESS
54.   Sri Venkataramanayya, Kollipara 79 Bandar CONGRESS
55.   Sri Sivarama Prasada Bahadur Garu, Srimatha Raja Yarlagadda 80 Divi         (Gen.) CONGRESS
56.   Sri Rajeswara Rao, Mallipudi 80 Divi          (Res.) CONGRESS
 
   6 - GUNTUR
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
57.   Sri Bhagavantha Rao, Anagani 81 Kuchinapudi KLP
58.   Sri Chinnaiah, Yadam 82 Repalle CONGRESS
59.   Sri Chandramouli, Kalluri 83 Vemur CONGRESS
60.   Sri Sreeramulu, Putumbaka 84 Duggirala CONGRESS
61.   Sri Venkatramayya, Alapati 85 Tenali CONGRESS
62.   Sri Paramadhamayya, Govada 86 Ponnur KLP
63.   Sri Venkata Raju, Mantena 87 Bapatla CONGRESS
64.   Sri Kotaiah, Pragada 88 Chirala CONGRESS
65.   Sri Ramaiah, Kolla 89 Paruchuru CONGRESS
66.   Sri Bapaiah Ginjupalli 90 Pedakakani KLP
67.   Sri Koti Reddi, Meka 91 Mangalagiri CONGRESS
68.   Sri Jalayya, Tallakula 92 Guntur No.1 CONGRESS
69.   Sri Nageswara Rao, Meduri 93 Guntur No.2 CONGRESS
70.   Sri Ramaswami Reddi, Ganapa 94 Pedakurapadu KLP
71.   Sri Brahmananda Reddy, Kasu 95 Phirangipuram CONGRESS
72.   Sri Gopalakrishnayya, Vavilala 96 Sattenapalle COMMUNIST
73.   Sri Bapaia Chowdary, Mandava 97 Gurzala KLP
74.   Sri Nagi Reddy, Mandapati 98 Macherla COMMUNIST
75.   Sri Govindarajulu, Nalabolu 99 Vinukonda INC
76.   Sri Venkatasivayya, Bandlamudi 100 Martur KLP
77.   Sri Venkatramaiah, Nallapati 101 Narasaraopet INC
78.   Sri Venkaiah, Nagineni 102 Addanki KLP
79.   Sri Chandramouli, Jagarlamudi 103 Ammanabrole CONGRESS
80.   Sri Jiyyar Dass, Talluri 104 Ongole         (Res.) CONGRESS
81.   Sri Prakasam, Tanguturi 104 Ongole         (Gen.) CONGRESS
 
 
   8 - NELLORE
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
82.   Sri Venkata Ramana Reddy, Dirisala 105 Darsi CONGRESS
83.   Sri Kasi Reddy, Sanikommu 106 Podili COMMUNIST
84.   Sri Yellamanda Reddy, Gujjala 107 Kanigiri COMMUNIST
85.   Sri Sheik Moula Saheb 108 Udayagiri CONGRESS
86.   Sri Venkata Reddi, Kasim 109 Nandipad INDEPENDENT
87.   Sri Kondaiah Chowdary, Divi 110 Kandukur CONGRESS
88.   Sri Chenchurama Naidu, Nalamothu 111 Kondepi CONGRESS
89.   Sri Ramakrishna Reddi, Bethena 112 Kavali PP
90.   Sri Sankaraiah, Basavareddi 113 Buchireddipalem    (Gen.) COMMUNIST
91.   Sri Vemayya, Swarna 113 Buchireddipalaem   (Res.) COMMUNIST
92.   Sri Gopala Reddy, Bazawada 114 Atmakur CONGRESS
93.   Sri Shanmugam, Kamatam 115 Venkatagiri             (Res.) CONGRESS
94.   Sri Venkataswami Reddi, Padileti 115 Venkatagiri             (Gen.) CONGRESS
95.   Sri Subba Reddi, Anam Chenchu 116 Nellore CONGRESS
96.   Sri Gopala Reddy, Bezawada 117 Sarvepalli CONGRESS
97.   Sri Goplakrishna Reddi, Pelleti 118 Gudur                     (Gen.) CONGRESS
98.   Sri Munuswami, Merlapaka 118 Gudur                    (Res.) CONGRESS
 
   9 - CHITTOOR
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
99.   Sri Sanjeeva Reddy, Neelam 119 Kalahasti  (Gen.) CONGRESS
100.   Sri Singaraiah, Patra 119 Kalahasti (Res.) CONGRESS
101.   Sri Ramakrishna Raju, R.B. 120 Vadamalpet INDEPENDENT
102.   Sri Gopalu Reddi 121 Tiruttani (Gen.) CONGRESS
103.   Sri Doraikannu, M. 121 Tiruttani (Res.) CONGRESS
104.   Sri Ranganatha Mudaliar, S. 122 Ramakrishnarajupeta INDEPENDENT
105.   Sri Chengalraya Naidu, N.P. 123 Vepanjeri CONGRESS
106.   Sri Chinnamma Reddy, P. 124 Chittoor CONGRESS
107.   Sri Rajagopal Naidu, P. 125 Tavanampalle KLP
108.   Sri Ramabrahmam, D. 126 Kuppam CONGRESS
109.   Sri Raja Veerabasavachikka Royal, Y.B. 127 Punganur  (Gen.) INDEPENDENT
110.   Sri Rathnam 127 Pungannur (Res.) CONGRESS
111.   Sri Goplakrishnayya Gupta, T. 128 Madanapalle CONGRESS
112.   Sri Venkata Subba Reddi, T.N. 129 Thamballapalle CONGRESS
113.   Sri Thimma Reddy, P. 130 Vayalpad CONGRESS
114.   Sri Venkatrama Naidu, N. 131 Piler KLP
115.   Sri Nathamuni Reddi, Reddivari 132 Tirupati CONGRESS
 
   10 - CUDDAPAH
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
116.   Sri Parthasarathi, Potharaju 133 Rajampet               (Res.) CONGRESS
117.   Sri Venkatasubayya, Pala 133 Rajampet               (Gen.) CONGRESS
118.   Sri Adinarayana Reddy, Y. 134 Rayachoti CONGRESS
119.   Sri Koti Reddy, K. 135 Lakkireddipalli CONGRESS
120.   Sri Muhammad Rahamatullah Shaik 136 Cuddapah CONGRESS
121.   Sri Ratnasabhapathy Setty, Bandaru 137 Badvel PSP
122.   Sri Rama Reddy, Bommu 138 Mydukur INDEPENDENT
123.   Sri Balanarayana Reddy, Kandula 139 Proddutur CONGRESS
124.   Sri Ramaiah, Kunda 140 Jammalamadugu CONGRESS
125.   Sri Sambu Reddi, Narreddi 141 Kamalapuram CONGRESS
126.   Sri Basi Reddy, Ponchikala 142 Pulivendla CONGRESS
 
   11 - ANANTAPUR
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
127.   Sri Vema Reddy, K.V. 143 Kadiri CONGRESS
128.   Sri Biappa Reddy 144 Nallamada CONGRESS
129.   Sri Venkataravanappa, Poola 145 Gorantla CONGRESS
130.   Smt. Rukmini Devi, B. 146 Hindupur                (Res.) CONGRESS
131.   Sri Subba Rao, Kallur 146 Hindupur                (Gen.) CONGRESS
132.   Sri Chitambara Reddy 147 Penukonda CONGRESS
133.   Sri Santhappa, K. 148 Dharmavaram        (Res.) CONGRESS
134.   Sri Ramacharlu, Pappuri 148 Dharmavaram         (Gen.) CONGRESS
135.   Sri Anthony Reddy, P. 149 Anantapur CONGRESS
136.   Sri Ramachandra Reddi, Tarimela 150 Putloor CONGRESS
137.   Sri Subbarayudu, Challa 151 Tadipatri CONGRESS
138.   Sri Narayanappa, Sanda 152 Gooty                      (Gen.) CONGRESS
139.   Sri Rajaram, M. 152 Gooty                      (Res.) CONGRESS
140.   Sri Seshadri 153 Rayadurg CONGRESS
 
 
   12 - KURNOOL
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
141.   Sri Ramalinga Reddi, H. 154 Alur INC
142.   Sri Bussanna, G. 155 Adoni  PSP
143.   Sri Thimmaiah Setty, T.G. 156 Kosigi CONGRESS
144.   Sri Vijaya Bhaskara Reddy, Kotla 157 Yemniganur      (Gen.) CONGRESS
145.   Sri Sanjivayya, Damodaram 157 Yemmiganur     (Res.) CONGRESS
146.   Sri Hanumantha Reddi 158 Pathikonda CONGRESS
147.   Sri Sesha Reddy, B.P. 159 Dhone INDEPENDENT
148.   Sri Mahaboob Ali Khan 160 Kurnool CONGRESS
149.   Sri Ayyapu Reddy, Erasu 161 Nandikotkur     (Gen.) CONGRESS
150.   Sri Lingam, N.K. 161 Nandikotkur      (Res.) CONGRESS
151.   Sri Rami Reddi, Gopavaram 162 Nandyal INDEPENDENT
152.   Sri Subba Reddi, B.V. 163 Koilkuntla INDEPENDENT
153.   Sri Thimma Reddy, Chintakunta.Pedda 164 Sirver CONGRESS
154.   Sri Ranga Reddi, Pidathala 165 Giddalur CONGRESS
155.   Sri Obula Reddi, Kandula 166 Markapur KLP
156.   Sri Venkatayya, Nakka 167 Yerragondipalem CONGRESS

House dissolved on 01-03-1962

 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

LIST OF INDEPENDENT MLA’S
 
Sl.No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY
1.   Sri Atchannaidu, T.C. 2 Cheepurupalli   (Gen.)
2.   Sri Pentan Naidu, Mandangi 9 Pathapatnam    (Res.)
3.   Sri Lakshminarasimham Dora, Rokkam 10 Tekkali
4.   Sri Suryanarayana, Koligotla 14 Bheemunipatnam
5.   Sri Suryanarayana Raju, Raja Sagi 23 Payakaraopeta
6.   Sri Bapaiah Chowdary, Mandava 59 Bellamkonda
7.   Sri Goplakrishnaiah, Vavilala 62 Sattenapalle
8.   Sri Krishna Rao, Kandavalli 77 Nellore        (Gen.)
9.   Sri Vemaiah, Swarna 77 Nellore     (Res.)
10.   Sri Kondayya, Ganga China 79 Atmakur
11.   Sri Subba Reddy, Maller 87 Nandyal
12.   Sri Venkatasetty, Kotrika 89 Dhone
13.   Sri Chidanandam, Vedamani 95 Badvel
14.   Sri Lakshminarayana Reddy, T. 99 Penukonda
15.   Sri Siddanna Gowd, R. 101 Madakasira
16.   Sri Ramalinga Reddi, H. 107 Adoni                       (Gen.)     
17.   Sri Chinnamma Reddy, P. 119 Chittoor             (Gen.)    
 
FIRST ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 1955) 

LIST OF INDEPENDENT MLA’S
 
Sl. No. NAME  CONST.NO. CONSTITUENCY
1.   Sri Lakshmundaidu, Addakula 7 Naguru
2.   Sri Chandra Chudamani Deo, Vyricherla 8 Parvathipuram
3.   Sri Narasimhapparao, Pydi 13 Palakonda
4.   Sri Papa Rao. Thammineni 14 Nagarikatakam
5.   Sri Suryanarayana, Pusagada 15 Srikakulam
6.   Sri Jagannadham Reddy 27 Chodavaram
7.   Sri Venkata Suryanarayana Raju, 31 Yellamanchili
8.   Sri Latchapatrudu, Ruthala 33 Golugonda
9.   Sri Matcharaju, Matcharasa 34 Gudem                  (Res.)
10.   Sri Subba Rao, Battina 37 Burugupudi           (Res.)         
11.   Sri Gopala Rao, Durisetti 38 Jaggampeta
12.   Sri Narasimha Murthy, Golakoti 50 Amalapuram         (Gen.)
13.   Sri Appala Swamy, Bojja 50 Amalapuram          (Reserved)
14.   Sri Venkatasubramanyam, Adusumilli 67 Gudivada               (Gen.)
15.   Sri Venkata Reddi, Kasim 109 Nandipad
16.   Sri Ramakrishna Raju, R.B. 120 Vadamalpet
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

 [Composite Madras State – 1952]

PARTY POSITION IN THE HOUSE
 
S. No.               PARTY
1.   Krishikar Lok Party  : 15
2.   Indian National Congress : 40
3.   Socialist Party : 6
4.   Kisan Masdoor Praja Party : 20
5.   Communist Party of India : 41
6.   Scheduled Casts Federation : 1
7.   Independents : 17
-------------
Total : 140
=======
 
SECOND ANDHRA STATE LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 1955)

PARTY POSITION IN THE HOUSE
S. No. Name of the Party
1.   Indian National Congress  : 119
2.   Krishikar Lok Party  : 22
3.   Praja Social Party : 13
4.   Communist Party of India : 15
5.   Praja Party : 5
6.   Independents : 22
-------------
Total : 196
=======
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED CASTE CONSTITUENCIES
 
Sl. No. NAME  CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Sri Gunnayya, Pothula 2 Cheepurupalli  CONGRESS
2.   Sri Narayana, Kavali 5 Srikakulam KLP
3.   Sri Suryanarayana, Gantlana 13 Vizianagaram PSP
4.   Sri Venkata Rao, Saka 31 Kakinada COMMUNIST
5.   Sri Appalaswami, Bojja 35 Amalapuram SCF
6.   Sri Nageswara Rao, Gangi 36 Razole COMMUNIST
7.   Sri Syamasundara Rao, Padala 43 Narasapur COMMUNIST
8.   Sri Rajeswara Rao, Mallepudi 46 Kovvur KMPP
9.   Sri Rama Rao, Gungi 53 Gudivada COMMUNIST
10.   Sri Bapanayya, Guntur 55 Divi    COMMUNIST
11.   Sri Malakondayya, Kasukurthi 73 Ongole COMMUNIST
12.   Sri Vemaiah, Swarna 77 Nellore INDEPENDENT
13.   Sri Shanmugham, Kamatham 83 Kandukur CONGRESS
14.   Sri Sanjivayya, Damodaram 91 Kurnool CONGRESS
15.   Sri Venkatasubbayya, Pala 92 Rajampet CONGRESS
16.   Sri Santhappa, K. 104 Kalyandurg CONGRESS
17.   Sri Mallayya, T. 107 Adoni CONGRESS
18.   Sri Srungaram 119 Chittoor KLP
19.   Sri Doraikannu, M. 120 Tiruttani CONGRESS
 
ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 1955)

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED CASTE CONSTITUENCIES
 
Sl.No. NAME  CONST.NO. CONSTITUENCY PARTYAFFILIATION
1.   Sri Gunnayya, Pothula                  6 Pathapatnam          CONGRESS
2.   Sri Rajayya, Boyina                      9 Salur                      CONGRESS
3.   Sri Punnayya, Kottapalli               17 Cheepurupalli        KLP
4.   Sri Suryanarayana, Gantlana         19 Gajapathinagaram PSP
5.   Sri Pothuraju, Mutyala                 32 Narsipatnam         CONGRESS
6.   Sri Subba Rao, Battina                  37 Burugupudi           INDEPENDENT
7.   Sri Kamayya, Reddi                       45 Pallipalem             CONGRESS
8.   Sri Appala Swamy, Bojja              50 Amalapuram          INDEPENDENT
9.   Sri Nageswara Rao, Gangi            51 Razole                  COMMUNIST
10.   Sri Veeraraghavulu, Taneti           53 Kovvur                  CONGRESS
11.   Sri Srinivasa Rao, Namburi           57 Tadepalligudem      CONGRESS
12.   Sri Perumallu, Dasari                    63 Palacole                 CONGRESS
13.   Sri Kurmayya, Vemula                 67 Gudivada           CONGRESS
14.   Sri Rajeswara Rao, Mallipudi       80 Divi                       CONGRESS
15.   Sri Jiyyar Dass, Talluri                 104 Ongole               CONGRESS
16.   Sri Vemayya, Swarna                   113 Buchireddipalaem  COMMUNIST
17.   Sri Shanmugam, Kamatam           115 Venkatagiri            CONGRESS
18.   Sri Munuswami, Merlapaka          118 Gudur                CONGRESS
19.   Sri Singaraiah, Patra                      119 Kalahasti               CONGRESS
20.   Sri Doraikannu M.                         121 Tiruttani               CONGRESS
21.   Sri Rathnam                                   127 Pungannur          CONGRESS
22.   Sri Parthasarathi, Potharaju           133 Rajampet              CONGRESS
23.   Smt. Rukmini Devi, B.                 146 Hindupur            CONGRESS
24.   Sri Santhappa, K.                         148 Dharmavaram       CONGRESS
25.   Sri Rajaram, M.                            152 Gooty               CONGRESS
26.   Sri Sanjivayya, Damodaram          157 Yemmiganur         CONGRESS
27.   Sri Lingam, N.K.                          161 Nandikotkur          CONGRESS
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953)

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED TRIBE CONSTITUENCIES
 
Sl. No. NAME CONST. NO. CONSTITUENCY PARTYAFFILIATION
1.   Sri Pentan Naidu, Mandangi 9 Pathapatnam             INDEPENDENT
2.   Sri Veeranna Padal, Kandipati 24 Golugonda                      KLP
3.   Sri Bapanna Dora, Karam 25 Bhadrachalam           KMPP
 
FIRST ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 1955)

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED TRIBE CONSTITUENCIES
 
Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Sri Ramu Naidu,Gujjala             28 Srungavarapukota PSP
2 Sri Matcharaju, Matcharasa 34 Gudem INDEPENDENT
3 Sri Seetaramayya, Syamala           35 Bhadrachalm  CPI
 
FIRST ANDHRA LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 01-10-1953) 

LIST OF WOMEN MLA’S
 
Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1 Smt. Kotamma Reddy, Thamma 65 Prattipadu CONGRESS
 
FIRST ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON1955)

LIST OF WOMEN MLA’S
 
Sl. No. NAME  CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Smt. Kusum Gajapathi Raju 19 Gajapathinagaram (Gen.) PSP
2.   Smt. Ammanna Raja, Chodagam 60 Attili CONGRESS
3.   Smt. Rukmini Devi, B. 146 Hindupur(Res.) CONGRESS
 
MEMBERS ELECTED IN BYE-ELECTION
 
Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTYAFFILIATION
1 Smt. Vani Ramana Rao, P. 35 Badrachalam  (Res.) CONGRESS
2 Smt. Venkataratnam, N. 37 Burugupudi    (Gen.) CONGRESS
 
FIRST LEGISLATIVE ASSEMBLY

(1953 -1954)
 
After the formation of the Andhra State on 1st October, 1953 the members who have been elected from Andhra region to Madras Legislative Assembly were separated and Legislative Assembly was constituted with 140 members. They were elected from 118 constituencies of which 22 were double number constituencies. One seat each in 19 of them reserved for Scheduled Castes and one seat each in remaining 3 seats reserved for Scheduled Tribes.

The first sitting of the first house was held on 23rd November 1953.Sri N.V.L. Narasimha Rao was appointed as Pro-tem Speaker on 23rd  November 1953.Sri Nallapati Venkataramaiah and Sri Pasala Surya Chandra Rao were elected as Speaker and Deputy Speaker respectively.

The first Assembly was dissolved on 15th November 1954 without completing its full term.
.
.
 
SECOND ANDHRA STATE LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 03-03-1955)
 
After the mid-term elections held on 5th and 27th February, 1955, the Second Legislative Assembly was constituted on 3rd March, 1955 with 196 elected Members. The First sitting of the House was held on 22nd April, 1955.  Sri K. Koti Reddy was appointed as Pro-tem Speaker to administer the Oath or Affirmation to the newly elected Members.  Sri Rokkam Lakshmi Narasimha Dora and Sri Kalluri Subba Rao were elected as Speaker and Deputy Speaker of the House respectively.

In 1956, due to formation of Andhra Pradesh State the entire Andhra State Legislative Assembly was merged with the Hyderabad State Legislative Assembly (105 Members of Telangana region) and Andhra Legislative Assembly renamed as Andhra Pradesh Legislative Assembly.

Hyderabad Legislative Assembly: In the erstwhile Hyderabad State, the first general elections were held during the period (nearly four and half months) from 05-10-1951 to 21-02-1952.  the first Legislative Assembly of Hydeabad State was constituted in February 1952 and its first sitting was held on 21st March, 1952.  Sri M. Narasing Rao was appointed as Pro-tem Speaker to administer Oath or Affirmation to the newly elected Members.  Later Sri Kasinatha Rao, Vaidya and Sri S. Pampan Gouda were elected as Speaker and Deputy Speakers of the House respectively.  The House of Hyderabad Legislative Assembly was continued its tenure till 31st October, 1956.

            On 1st November, 1956 the Hyderabad State Legislative Assembly was trifurcated and 105 Members from Telangana region of Andhra Legislative Assembly, which paved the way for formation of Andhra Pradesh State Legislative Assembly.

            Due to this merger of Andhra State Legislative Assembly with the Members from Telangana region of Hyderabad State Legislative Assembly, difference with regard to the term of the Members has arised.  The Members from Andhra areas, who have been elected in the mid-term elections held in 1955, were allowed to continue till 1962.  whereas the Members from Telangana region of Hyderabad Legislative Assembly, who have been elected in 1952 were allowed to continue till 1957 only.  Fresh elections were held on 25th February, 1957 for 105 Assembly Constituencies of Telangana region only and Members who have been eleced from Telangana region took the Oath or Affirmation on 14th March, 1957 in the Andhra Pradesh Legislative Assembly.           

  After formation of Andhra Pradesh State, the new Legislative Assembly was constituted and its first sitting was held on 3rd December, 1956 (It is the very first sitting of the Andhra Pradesh Legislative Assembly).  Sri Ayyadevara Kaleshwara Rao and Sri Konda Laxman Bapuji were elected as Speaker and Deputy Speaker of the House respectively.

            Thus, the Second Legislative Assemblies of Andhra State and as well as Andhra Pradesh State are one and the same, but the Members from Telangana region at the time of the Constitution of Andhra Pradesh Legislative Assembly had to seek re-election in 1957, as their term of five years was completed in that year since they were elected in 1952. The Second Legislative Assembly of Andhra Pradesh was dissolved on 1st March, 1962 and fresh elections conducted.
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]


LIST OF MLA’S ELECTED IN BYE-ELECTION
 
Sl.No. CONSTITUENCY CONST. NO. NAME  PARTY AFFILIATION REASON FOR BYE-ELECTION NAME PARTY AFFILIATION  OATH ON
1 Buggaram 220 Sri Mohan Reddy INDEPENDENT Void Sri Yalla Reddy Baddam PDF 11.03.1958
2 Gajwel (Gen.) 200 Sri Narasimha Reddy, R. CONGRESS Void Sri Narasimha Reddy, R. CONGRESS 24.11.1958
3 Asifnagar 182 Sri Raju, V.B. CONGRESS Void Sri Ramachandra Rao, V. INDEPENDENT 26.07.1959
4 Jubili Hills (Gen.) 189 Sri Mehdi Navaz Jung Bahadur Nawab CONGRESS Resigned Smt. Roda Mistry CONGRESS 28.11.1960
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]

LIST OF INDEPENDENT MLA’S
 
Sl. No. NAME CONST NO   CONSTITUENCY
1.   Sri Sathya Reddy, D.K. 171 Gadwal
2.   Sri Bannappa 174 Makthal           (Gen.)
3.   Sri Jagan Mohan Reddy 192 Pargi
4.   Sri Manaiah, Baswa 196 Andole
5.   Sri Kishtama Chary 197 Sangareddy      (Gen.)
6.   Sri Madhava Rao 205 Jukkal
7.   Sri Sreenivasa Rao 206 Bodhan
8.   Sri Ganga Reddy, Gopidi 210 Mudhole
9.   Sri Muthiam Reddy 211 Nirmal
10.   Sri Mohan Reddy 220 Buggaram
11.   Sri Narsinga Rao, Polsani 226 Huzurabad        (Gen.)
12.   Sri Ramulu, Gadipalli 226 Huzurabad         (Res.)
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]

DISTRICT WISE LIST OF MEMBERS

[CONTINUED UP TO 1962]


1 – MAHABOOBNAGAR
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Smt. Santabai 168 Kalwakurti       (Gen.) CONGRESS
2.   Dr. Naganna, K. 168 Kalwakurti        (Res.) CONGRESS
3.   Sri Narsinga Rao, M. 169 Kollapur CONGRESS
4.   Smt. Jayalakshmi Devamma 170 Alampur CONGRESS
5.   Sri Sathya Reddy, D.K. 171 Gadwal INDEPENDENT 
6.   Sri Padmanabha Reddy 172 Wanaparthy  CONGRESS
7.   Sri Muralidhar Reddy 173 Atmakur CONGRESS
8.   Sri Bannappa 174 Makthal            (Gen.) CONGRESS
9.   Sri Basappa, E. 174 Makthal             (Res.) INDEPENDENT
10.   Sri Achuta Reddy, K. 175 Kodangal CONGRESS
11.   Sri Chinnappa, E. 176 Mahabubnagar PP
12.   Smt. Shahjehan Begum 177 Shadnagar CONGRESS
13.   Sri Janardhan Reddy, K. 178 Nagarkurnool   (Gen.) CONGRESS
14.   Sri Mahendranath, Puttapaga 178 Nagarkurnool    (Res.) CONGRESS
2 – HYDERABAD
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
15.   Sri Seethaiah Gupta, Kothuru 179 Mushirabad CONGRESS
16.   Sri Vasudev Krishnaji Naik 180 Sultan Bazar CONGRESS
17.   Sri Narasinga Rao, J.V. 181 Begum Bazar CONGRESS
18.   Sri Raju, V.B. 182 Asifnagar CONGRESS
19.   Sri Gopala Rao Ekbote 183 High Court CONGRESS
20.   Sri Mir Ahmed Ali Khan 184 Malakpet CONGRESS
21.   Sri Shahabuddin Ahmed Khan 185 Yakutpura CONGRESS
22.   Smt. Masooma Begum 186 Pathergatii CONGRESS
23.   Sri Satyanarayana, K. 187 Secunderabad City CONGRESS
24.   Sri Gurumurthy, B.V. 188 Secunderabad Contonment CONGRESS
25.   Sri Mehdi Nawaz Jung Bahadur Nawab 189 Jubilee Hills     (Gen.) CONGRESS
26.   Smt. Sumitra Devi 189 Jubilee Hills      (Res.) CONGRESS
27.   Sri Lakshminarasaiah, M.N. 190 Ibrahimptnam CONGRESS
28.   Sri Ranga Reddy, Konda Venkata 191 Shahabad          (Gen.) CONGRESS
29.   Sri Rama Rao, V. 191 Shahabad          (Res.) CONGRESS
30.   Sri Jagan Mohan Reddy 192 Pargi INDEPENDENT
31.   Dr. Chenna Reddy, Marri 193 Vikarabad         (Gen.) CONGRESS
32.   Sri Ramaswamy, Arige 193 Vikarabad         (Res.) CONGRESS
3 – MEDAK
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
33.   Sri Baga Reddy, M. 194 Zahirabad CONGRESS
34.   Sri Apparao Shetkar 195 Narayankhed CONGRESS
35.   Sri Manaiah, Baswa 196 Andole INDEPENDENT
36.   Sri Kishtama Chary 197 Sangareddy      (Gen.) INDEPENDENT
37.   Sri Antiah 197 Sangareddy       (Res.) SCF
38.   Sri Veeraiah, Gundem 198 Narsapur CONGRESS
39.   Sri Venkateswara Rao 199 Medak CONGRESS
40.   Sri Narasimha Reddy, Reddigari 200 Gajwel              (Gen.) CONGRESS
41.   Sri Muthyala Rao, J.B. 200 Gajwel              (Res.) CONGRESS
42.   Sri Anantha Reddy 201 Dommat PDF
43.   Sri Rajeswara Rao, P.V. 202 Siddipet CONGRESS
4 – NIZAMABAD
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
44.   Sri T.N. Venktrama Reddy 203 Kamareddi       (Gen.) CONGRESS
45.   Smt. Sadalakshmi, T.N. 203 Kamareddi        (Res.) CONGRESS
46.   Smt. Seetha Kumari, Y. 204 Banswada CONGRESS
47.   Sri Madhava Rao 205 Jukkal INDEPENDENT
48.   Sri Sreenivasa Rao 206 Bodhan INDEPENDENT
49.   Sri Dawar Hussain Mohammed 207 Nizamabad  CONGRESS
50.   Sri Anjaiah, T. 208 Armoor CONGRESS
51.   Sri Ranga Reddy 209 Balkonda CONGRESS
5 - ADILABAD
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
52.   Sri Ganga Reddy, Gopidi 210 Mudhole INDEPENDENT
53.   Sri Muthiam Reddy 211 Nirmal INDEPENDENT
54.   Sri Ranganath Rao 212 Adilabad PDF
55.   Sri Narayana Reddy, G. 213 Asifabad           (Gen.) CONGRESS
56.   Sri Kashi Ram 213 Asifabad   (ST) (Res.)   CONGRESS
57.   Sri Pithamber Rao, G.V. 214 Luxettipet CONGRESS
58.   Sri Rajamallu, Kodati 215 Sirpur               (Gen.) PSP
59.   Sri Venkataswamy, G. 215 Sirpur                (Res.) CONGRESS
6 – KAREEMNAGAR
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
60.   Sri Venkata Narasimha Rao, Pamulaparthi 216 Manthani CONGRESS
61.   Sri Ramachander Rao, P.  217 Sultanabad       (Gen.) CONGRESS
62.   Sri Rajaram, B. 217 Sultanabad        (Res.) CONGRESS
63.   Sri Laxma Reddy, G. 218 Myadaram PDF
64.   Sri Hanumantha Rao, D. 219 Jagtial CONGRESS
65.   Sri Mohan Reddy 220 Buggaram INDEPENDENT
66.   Sri Ananda Rao, Joganpalli 221 Metpalli PDF
67.   Sri Amritlal Shukla 222 Sirsilla              (Gen.) PDF
68.   Sri Narsiah, Karalla 222 Sirsilla              (Res.) PDF
69.   Sri Rajeswara Rao, Chennamaneni 223 Choppadandi PDF
70.   Sri Chokka Rao, Juvvadi 224 Karimnagar CONGRESS
71.   Sri Chokka Rao, Polsani 225 Indurthi PDF
72.   Sri Narsinga Rao, Polsani 226 Huzurabad        (Gen.) INDEPENDENT
73.   Sri Ramulu, Gadipalli 226 Huzurabad        (Res.) INDEPENDENT
7-WARANGAL
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
74.   Sri Mirja Sukur Baig 227 Warangal CONGRESS
75.   Sri Hayagrivachary, Tiruvarangam 228 Dharmasagar CONGRESS
76.   Sri Keshava Reddy, Bethi 229 Ghanpur CONGRESS
77.   Sri Venkatramnarsaiah, Errabelli 230 Wardhannapet CONGRESS
78.   Sri Gopala Reddy, G. 231 Janagaon          (Gen.) PDF
79.   Sri Rama Lingam, Goka 231 Janagaon           (Res.) CONGRESS
80.   Sri Venkata Krishna Prasad Rao, Sakamuri 232 Channur PDF
81.   Sri Ramachandra Reddy, Nukala 233 Dornakal  CONGRESS
82.   Sri Rajalingam, M.S. 234 Chillamcherla CONGRESS
83.   Smt. Kanakaratnamma, K. 235 Narsampet CONGRESS
84.   Sri Keshava Reddy, Katanguru 236 Parkal               (Gen.) CONGRESS
85.   Sri Sailu, Manda 236 Parkal                (Res.) CONGRESS
86.   Sri S.Rajeshwara Rao 237 Mulug PDF
8 - KHAMMAM
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
87.   Sri Narasimha Rao, K.L. 238 Yellandu           (Gen.) PDF 
88.   Sri Narasiah, Dodda 238 Yellandu   (ST) (Res.)   CONGRESS
89.   Sri Sudarsana Rao, K. 239 Palvancha CONGRESS
90.   Sri Kondal Rao, Jalagam 240 Vemsoor CONGRESS
91.   Sri Satyanarayana Rao, Bommakanti 241 Madhira CONGRESS
92.   Smt. Lakshmikanthamma, T. 242 Khammam       (Gen.) PDF 
93.   Sri. Peddanna, Namavarapu 242 Khammam        (Res.) CONGRESS
9 - NALGONDA
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
94.   Sri Narasimha Reddy, Bheemireddi 243 Suryapet           (Gen.) PDF
95.   Sri Malsoor, Uppala 243 Suryapet            (Res.) PDF
96.   Sri Ramachandra Reddy, Kattakuru 244 Ramannapet PDF
97.   Sri Narayana Reddy, Ravi 245 Bhongir PDF
98.   Smt. Kamala Devi, Arutla 246 Alair PDF
99.   Sri Konda Lakshman Bapuji 247 Chinnakondur CONGRESS
100.   Sri Venkat Reddy 248 Nalgonda PDF
101.   Sri Dharma Biksham, Bommagani 249 Nakrekal PDF
102.   Sri Narsiah, Dodda 250 Huzurnagar PDF
103.   Sri Venkat Reddy, C. 251 Miryalguda PDF
104.   Sri Narayana Reddy, Goddampalli 252 Devarakonda    (Gen.) CONGRESS
105.   Sri Laxmiah, M. 252 Devarakonda     (Res.) CONGRESS
106.   Sri Fernandez. T.T. NOMINATED
 
House dissolved on 01-03-1962
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]

PARTY POSITION IN THE HOUSE
 
S. No. Name of the Party
1.   Indian National Congress  : 68
2.   Peoples Democratic Front  : 22
3.   Praja Party : 1
4.   Praja Social Party : 1
5.   Scheduled Castes Federation : 1
6.   Independents : 12
7.   Nominated : 1
-------------
Total : 106
=======
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]  

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED CASTE CONSTITUENCIES
 
Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Dr. Naganna, K. 168 Kalwakurti  CONGRESS
2.   Sri Basappa, E. 174 Makthal  INDEPENDENT
3.   Sri Mahendranath, Puttapaga 178 Nagarkurnool  CONGRESS
4.   Smt. Sumitra Devi 189 Jubilee Hills  CONGRESS
5.   Sri Rama Rao, V. 191 Shahabad  CONGRESS
6.   Sri Ramaswamy, Arige 193 Vikarabad  CONGRESS
7.   Sri Antiah 197 Sangareddy  SCF
8.   Sri Muthyala Rao, J.B. 200 Gajwel  CONGRESS
9.   Smt. Sadalakshmi, T.N. 203 Kamareddi  CONGRESS
10.   Sri Venkata Swamy, G. 215 Sirpur  CONGRESS
11.   Sri Rajaram, B. 217 Sultanabad  CONGRESS
12.   Sri Narsiah, Karalla 222 Sirsilla  PDF
13.   Sri Ramulu, Gadipalli 226 Huzurabad  INDEPENDENT
14.   Sri Rama Lingam, Goka 231 Janagaon CONGRESS
15.   Sri Sailu, Manda 236 Parkal  CONGRESS
16.   Sri Peddanna, Namavarapu 242 Khammam PDF
17.   Sri Malsoor, Uppala 243 Suryapet  PDF
18.   Sri Laxmiah, M. 252 Devarakonda  CONGRESS
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]

MEMBERS ELECTED FROM SCHEDULED TRIBE CONSTITUENCIES
 
Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Sri Kashi Ram 213 Asifabad CONGRESS
2.   Sri Narasiah, D. 238 Yellandu CONGRESS
 
SECOND ANDHRA PRADESH STATE ASSEMBLY

(TELANGANA AREA) [1957]

LIST OF WOMEN MLA’S

 

Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1.   Smt. Santabai 168 Kalwakurti      (Gen.) CONGRESS
2.   Smt. Jayalakshmi Devamma 170 Alampur CONGRESS
3.   Smt. Shahjehan Begum 177 Shadnagar CONGRESS
4.   Smt. Masooma Begum 186 Pathergatii CONGRESS
5.   Smt. Sumitra Devi 189 Jubilee Hills    (Res.) CONGRESS
6.   Smt. Sadalakshmi, T.N. 203 Kamareddi       (Res.) CONGRESS
7.   Smt. Seetha Kumari, Y. 204 Banswada CONGRESS
8.   Smt. Kanakaratnamma, K. 235 Narsampet CONGRESS
9.   Smt. Lakshmikanthamma, T. 242 Khammam      (Gen.) CONGRESS
10.   Smt. Kamala Devi, Arutla 246 Alair PDF

MEMBERS ELECTED IN BYE-ELECTION

Sl. No. NAME CONST.NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
1 Smt. Roda Mistry 189 Jubilee Hills    (Gen.) CONGRESS
 
 
FIFTHTH ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 03.03.1962)

LIST OF MLA’S ELECTED IN BYE-ELECTION
 
Sl.No. CONSTITUENCY CONST.NO. NAME PARTY AFILIATION REASON FOR BYE-ELECTION NAME PARTY AFFILIATION OATH ON
1 Ponduru 19 Sri Punnaiah, Kothapalli INC Resigned Sri Narasaiah, Kothapalli INC 30.11.1964
2 Amalapuram 58 Sri Suryanarayana,Kudupudi INDEPENDENT Died Sri Ramabhadraraju,  Nadimpalli INC 10.03.1965
3 Kankipadu 83 Sri Ramakotaiah INC Died Sri Lakshmanaswamy, Myneni COMMUNIST 21-02-1964
4 Vijayawada-South 84 Kaleswara Rao, Ayyadevara INC Died Dr.T.V.S.Chalapathi Rao INC 22-02-1962
5 Vemur 98 Chandramouli, Kalluri INC Resigned Sri Ramaswamy Chowdary,S INC 27-07-1965
6 Vayalapadu 151 Sri Amarnath Reddy, Nallari INDEPENDENT Void Sri Thimma Reddy,  Peddyreddy INC 20-02-1964
7 Badvel 159 Sri Chidananadam, Vadde-mani SWATANTRA Died Sri Subba Reddy, Nagireddy INC 24-06-1963
8 Hindupur 168 Sri Rama Krishna Reddy,K INDEPENDENT Died Sri Subba Rao, Kalluru INC 27-07-1965
9 Dhone 185 Sri Sanjeeva Reddy, Neelam INC Resigned Sri Rambhupal Reddy Challa INC 24-02-1965
10 Kalwakurthy 195 Sri Venkat Reddy INDEPENDENT Void Smt. T.Shanta Bai INC 21-02-1964
11 Bodan 242 Rama Gopal Reddy,M INDEPENDENT Resigned Dr. Reddy,K.V. INC 18-06-1962
12 Jagtial 258 Sri Dharma Rao, Makunuru INDEPENDENT Void Sri Lakshmi Narasimha Rao,K INC 25-05-1963
13 Chinnakondur 294 Sri Gurunatha Reddy, Kondaveti CPI Void Sri Lakshman Bapuji,Konda INC 27-07-1965
 
THIRD ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 03-03-1962)

LIST OF INDEPENDENT MLA’S
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY
1 Sri  Sree Raja Lakshmi Narasimha Sanyasi Raju, 11 Salur
2 Sri Hariyappadu Reddi, Ballada 18 Shermuhammadapuram
3 Sri Appalanaidu, Kolla 25 Revidi
4 Sri China Appalanaidu, Salapu 29 Parvada
5 Sri Viswanatham, Tenneti 34 Madugula
6 Sri Veeraraghava Rao, Mudragada 47 Prathipadu
7 Sri Satyanarayana Rao, Nandivada 54 Ramachandrapuram
8 Sri Ramamohanarao, Notaparthi 75 Dendulur
9 Sri Lakshamana Rao, Pedasingu 93 Bander
10 Sri Subba Rao, Evuru 96 Kuchinapudi
11 Sri Venkateswararao, Kommineni 102 Bapatla
12 Sri Gopalakrishnaiah, Vavilala 111 Sattenapalli
13 Sri Venkata Lakshmi Narayana, Bollineni 119 Ongole
14 Sri Vema Reddy, Venkureddy 135 Sarvepalli
15 Sri Gopalu Raju, Dommaraju 141 Nagari
16 Sri Pattabhi Reddy, G.N. 143 Vepanjeri
17 Sri Viswanatha Reddy, Galiveeti 157 Lakkireddipalle
18 Sri Seshaiah, Pullaguri 158 Cuddapah
19 Sri Yerramuni Reddy, Panyam 161 Proddatur
20 Sri Bali Reddy, Chavva 164 Pulivendla
21 Sri Papi Reddy, Y 166 Nallamada
22 Sri Narisi Reddy 170 Penukonda
23 Sri Kulasekhara Reddi, C 174 Tadipatri
24 Sri Chinna Venkanna, Gurram 176 Vuravakonda
25 Sri Sitarama Reddy, H 180 Adoni
26 Sri Sharma, T.K.R 186 Kurnool
27 Sri Venkatakrishna Reddy, Pullyala 187 Nandikotkur
28 Sri Subba Reddy, Mallu 189 Nandyal
29 Sri Balarami Reddy, Edula 192 Giddalur
30 Sri Som Bhupal 201 Atmakur
31 Sri Ram Reddy. M 205 Mahabubnagar
32 Sri Keshavulu 207 Jadcherla
33 Sri Sultan Salahuddin Owaisis 216 Pathergatti
34 Sri Ramchandra Rao, N. 222 Medchal
35 Sri Saidaiah, Gejwel 235 Gajwel      (SC)
36 Sri Someswar Rao 237 Nizamabad
37 Sri Ram Gopal Reddy, M. 242 Bodhan
38 Sri Hari Narayan 243 Nizamabad
39 Sri Vithal Rao 248 Adilabad
40 Sri Pithambara Rao, G.V. 251 Luxettipet
41 Sri Malla Reddy, Jinna 256 Sultanabad
42 Sri Ramagopala Reddy, M. 257 Maidaram
43 Sri Dharma Rao, Makunuru 258 Jagtial
44 Sri Narayan Reddy, Anugu 259 Buggaram
45 Sri Narayan Reddy, K.V. 267 Kamalapur
46 Sri Lakshminarasimha Reddy, Kundour 273 Wardhannapet
 
THIRD ANDHRA PRADESH LEGISLATIVE ASSEMBLY

(CONSTITUTED ON 03-03-1962)

DISTRICT WISE LIST OF MEMBERS


1 – SRIKAKULAM
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTYAFFILIATION
1.    Sri Chendra Deo, Kirti 1 Ichapuram INC
2.   Sri Latchanna, Gouthu 2 Sompeta SWATANTRA
3.   Smt Lakshminarayanamma, Bendi 3 Brahmanatarla INC
4.   Sri Satyanarayana , Ronanki 4 Tekkali SWATANTRA
5.   Sri Jagannadham, Simma 5 Narasannapeta SWATANTRA
6.   Sri Lakshamana Dasu, Lukalapu 6 Patapatnam INC
7.   Sri Gunnayya, Pothula 7 Kothuru      (SC) INC
8.   Sri Laxmunaidu, Addakula 8 Naguru      (ST) INC
9.   Sri Chandra Chudamani Deo, Vyricherla 9 Parvathipuram INC
10.   Sri Suri Dora, Dippala 10 Pachipenta     (ST) INC
11.   Sri  Sree Raja Lakshmi Narasimha Sanyasi Raju, 11 Salur INDEPENDENT
12.   Sri Lakshmunaidu, Tentu 12 Bobbili INC
13.   Sri Krishnamurthi Naidu, Vasireddi 13 Balijipeta INC
14.   Sri Samgamnaidu, Palavalasa 14 Venukuru INC
15.   Sri Suryanarayana Naidu, Kemburu 15 Palaknda SWATANTRA
16.   Sri Paparao, Tammineni 16 Nagarikatakam INC
17.   Sri Thavitiah, Andhavarapu 17 Srikakulam INC
18.   Sri Hariyappadu Reddi, Ballada 18 Shermuhammadapuram INDEPENDENT
19.   Sri Punnaiah, Kottapalli 19 Ponduru     (SC) INC
20.   Sri Sanyasi Appala Naidu, Kotla 20 Cheepurupalli SWATANTRA
2 – VISAKHAPATNAM
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
21.   Sri Appadu Dora, Kommuru 21 Bhogapuram INC
22.   Sri Suryanarayana, Gantlana 22 Ramathirtham        (SC) INC
23.   Sri Sanyasi Naidu, Taddi 23 Gajapathinagaram INC
24.   Sri Sriramamurthy, Bhattam 24 Vizianagaram INC
25.   Sri Appalanaidu, Kolla 25 Revidi INDEPENDENT
26.   Sri Raju, P.V.G. 26 Bheemunipatnam INC
27.   Sri Venkata Bhanoji Rao, Ankitham 27 Visakhapatnam INC
28.   Sri Sreeramamurthy, Kancherla 28 Kanithi INC
29.   Sri China Appalanaidu, Salapu 29 Parvada INDEPENDENT
30.   Sri Govinda Rao, Koduganti 30 Anakapalli COMMUNIST
31.   Sri Satyanarayana, Elapakurthi 31 Chodavaram INC
32.   Sri Dasavataram, Allu 32 Bhoddam INC
33.   Sri Dharma Naidu, Gujjula 33 Srungavarapukota  (ST) INC
34.   Sri Viswanatham, Tenneti 34 Madugula INDEPENDENT
35.   Sri Venkataramana, Pentakota 35 Kondakarla COMMUNIST
36.   Sri Sanyasi Naidu, Veesam 36 Elamanchili INC
37 Sri Pitchaiah, Kande 37 Payakaraopeta        (SC) COMMUNIST
38 Sri Latchapatrudu, Ruthala 38 Narsipatnam SWATANTRA
39 Sri Appala Naidu, Sunkara 39 Golugonda SWATANTRA
40 Sri Kondala Rao, Depuru 40 Chintapalli             (ST) INC
3 – EAST GODAVARI
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
41 Sri Mallikharjuna, Chodi 41 Yellavaram    (ST) INC
42 Sri Veeranna, Kandru 42 Korukonda INC
43 Sri Subba Rao, Bathina 43 Burugupudi       (SC) INC
44 Sri Veerabhadra Rao, Poyhula 44 Rajahmundry INC
45 Sri Mutyala Rao, Vaddi 45 Jaggampeta INC
46 Sri Padmanabham, Pantham 46 Peddapuram INC
47 Sri Veeraraghava Rao, Mudragada 47 Prathipadu INDEPENDENT
48 Sri Raja V.V. Krishnam Raju Bahadur 48 Tuni INC
49 Sri Bhavana Rao 49 Pithapuram INC
50 Sri Mohammed Ismail 50 Samarlkot INC
51 Sri Bhaskar Rao, Dantu 51 Kakinada INC
52 Sri Tirupathi Rao, Remall 52 Karapa INC
53 Sri Ramaiah, Ganti 53 Tallarevu      (SC) INC
54 Sri Satyanarayana Rao, Nandivada 54 Ramachandrapuram INDEPENDENT
55 Sri Parasaramanna, Palacherla 55 Anaparthi COMMUNIST
56 Sri Pattabhirama Rao, S.B.P. 56 Pamarru INC
57 Sri Venkata Rao, Palla 57 Cheyyeru INC
58 Sri Ramabhadra Raju, Nadimpalli 58 Amalapuram INC
59 Sri Gangi Setti, Chikile 59 Allavaram     (SC) INC
60 Sri Mahalakshmi, Gaddam 60 Razole           (SC) INC
61 Sri Ganeswara Rao, Nayinala 61 Nagaram INC
62 Sri Venkata Surya Subba Raju, Manthena 62 Kothapeta INC
4 – WEST GODAVARI
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
63 Sri Seshavatharam, Parakala 63 Narsapur INC
64 Sri Satyanarayana Murthy, Addepalli 64 Palcole INC
65 Sri Syamasundara Rao, Padala 65 Achanta                 (SC) COMMUNIST
66 Sri Satyanarayana, Vanka 66 Penugonda COMMUNIST
67 Sri Datla, S.R. 67 Attili COMMUNIST
68 Sri Prasada Murti Raju, Chintalapati 68 Pentapadu INC
69 Sri Harischandraprasad, Mullapudi 69 Tanuku INC
70 Sri Bapineedu, Alluri 70 Kovvur INC
71 Sri Veeraraghavulu, Taneti 71 Gopalapuram         (SC) INC
72 Sri Baburao, Karatam 72 Polavaram COMMUNIST
73 Sri Yesupadam, Revulagadda 73 Chintalapudi          (SC) INC
74 Sri Krishna Row 74 Tadepalligudem INC
75 Sri Ramamohanarao, Notaparthi 75 Dendulur INDEPENDENT
76 Sri Sarweswara Rao, Attuluri 76 Eluru COMMUNIST
77 Sri Raga Raju , Gokararu 77 Undi INC
78 Sri Venkata Ramaiah, Nachu 78 Bhimavaram INC
 
5-KRISHNA
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
79 Sri Appa Rao, Kammili 79 Kaikalur INC
80 Sri Hanumantha Rao, Boppana 80 Mudinepalli INC
81 Sri Rama Rao, Gangi 81 Gudivada               (SC) COMMUNIST
82 Sri Sundarayya, Puchalapalli 82 Gannavaram COMMUNIST
83 Sri Lakshmanaswamy, Myneni 83 Kankipadu            COMMUNIST
84 Dr Chalapathi Rao,T.V.S. 84 Vijayawada-South INC
85 Sri Potharaju, Tammina 85 Vijayawada-North COMMUNIST
86 Sri Visweswara Rao, Vellanki 86 Mylavaram COMMUNIST
87 Sri Venkateswarulu, Pillalamarri 87 Nandigama COMMUNIST
88 Sri Venkateswarulu, Galeti 88 Jaggayyapet INC
89 Sri Bapayya, Peta 89 Tiruvur INC
90 Sri Raja Rangayyappa Rao, Meka 90 Nuzvid INC
91 Sri Venkataratnam, Kakani 91 Vuyyur INC
92 Sri Pamideswara Rao, Pinnenti 92 Malleswaram INC
93 Sri Lakshamana Rao, Pedasingu 93 Bander INDEPENDENT
94 Sri Sivarama Prasad, Yarlagadda 94 Avanigadda INC
95 Sri Bapanayya, Guntur 95 Nidumolu               (SC) COMMUNIST

6-GUNTUR

Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
96 Sri Subba Rao, Evuru 96 Kuchinapudi INDEPENDENT
97 Sri Satyanarayana , Koratala 97 Repalle COMMUNIST
98 Sri Ramaswamy Chowdary, Sranam 98 Vemur INC
99 Sri Lakshma Reddy, Lankireddi 99 Duggirala INC
100 Sri Venkataramaiah, Alapati 100 Tenali INC
101 Sri Venkatrao, Nannapaneni 101 Ponnur INC
102 Sri Venkateswararao, Kommineni 102 Bapatla INDEPENDENT
103 Sri Lakshmi Narayana, Jagarlamudi 103 Chirala COMMUNIST
104 Sri Venkataswamy, Naraharisetti 104 Paruchuru COMMUNIST
105 Sri Koteswara Rao, Panguluri 105 Pedakakani COMMUNIST
106 Sri Srikrishna, Vemulapalli 106 Mangalagiri COMMUNIST
107 Sri Nagaiah, Kanaparthi 107 Guntur-I COMMUNIST
108 Sri Hanumaiah, Chebrolu 108 Guntur-II INC
109 Sri Ramaswami Reddy, Ganapa 109 Pedakurapadu INC
110 Sri Brahmananda Reddy, Kasu 110 Phirangipuram INC
111 Sri Gopalakrishnaiah, Vavilala 111 Sattenapalli INDEPENDENT
112 Sri Venkateswarlu, Kotha 112 Gurazala INC
113 Sri Kesavanayakudu, Mudavathu 113 Macherla  (ST) INC
114 Sri Venkatasivaiah, Pulupula 114 Vinukonda COMMUNIST
115 Sri Venkateswarlu, Nooti 115 Martur INC
116 Sri Ramaiah Chowdary, Chapalamadugu 116 Narasaraopet INC
117 Sri Ranganayakulu, Patibandla 117 Addanki COMMUNIST
118 Sri Singaiah, Sudanagunta 118 Ammanabrolu COMMUNIST
119 Sri Venkata Lakshmi Narayana, Bollineni 119 Ongole INDEPENDENT
120 Sri Chenchaiah, Tavanam 120 Santhanuthalapadu  (SC) COMMUNIST

7-NELLORE

Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
121 Sri Venkataramana Reddy, Dirisela 121 Darsi INC
122 Sri Narayanaswamy, Katuri 122 Podili INC
123 Sri Guruswami Reddy, Kotapati 123 Kanigiri COMMUNIST
124 Sri Venkata Reddy, Puli 124 Udayagiri INC
125 Sri Chenchurama Naidu, Nalamothu 125 Kandukur INC
126 Sri Rosaiah Naidu, Chaganti 126 Kondepi INC
127 Sri Ramaiah Chowdary, Kovi 127 Nandipad INC
128 Sri Pencahlaiah, Yalampalli 128 Kavali          (ST) INC
129 Sri Dasaratharama Reddy, Rebala 129 Kovvut INC
130 Sri Vemaiah, Swarna 130 Buchireddipalem   (SC) COMMUNIST
131 Sri Sanjeeva Reddy, Anam 131 Atmakur INC
132 Sri Subba Reddy, Anam Chenchu 132 Rapur INC
133 Sri Krushnaiah, Allam 133 Venkatagiri  (SC) INC
134 Sri China Kodaiah, Ganga 134 Nellore INC
135 Sri Vema Reddy, Venkureddy 135 Sarvepalli INDEPENDENT
136 Sri Munuswami, Merlapaka 136 Gudur           (SC) INC
137 Sri Siddaiah Naidu, Pasupuleti 137 Sullurpet INC
 
8 – CHITTOOR 
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
138 Sri Singaraiah, Patra 138 Yerpedu  (SC) INC
139 Sri Balarami Reddy, Adduru 139 Kalahasti INC
140 Sri Narayana Reddy, P. 140 Vadamalpet INC
141 Sri Gopalu Raju, Dommaraju 141 Nagari INDEPENDENT
142 Sri Balakrushnaiah, Tambura 142 Satyavedu  (SC) INC
143 Sri Pattabhi Reddy, G.N. 143 Vepanjeri INDEPENDENT
144 Sri Naidu, C.D. 144 Chittoor SWATANTRA
145 Sri Rajagopal Naidu, P. 145 Thavanpalle SWATANTRA
146 Sri Vajravelu Chetty, A.P. 146 Kuppam COMMUNIST
147 Sri Ninanjappa, Kusini 147 Palamner       (SC) INC
148 Sri Ramaswamy Reddy, Varanasi 148 Punganur INC
149 Sri Seetharamaiah, Dodda 149 Madanapalle COMMUNIST
150 Sri Narasimha Reddy, Kadapa 150 Thamballapalle SWATANTRA
151 Sri Thimma Reddy, Peddireddi 151 Vayalpad INC
152 Sri Narayana Reddy, C.K. 152 Pileru INC
153 Sri Narasimha Reddy, Reddivari 153 Tirupathi INC
 
9 - CUDDAPPAH
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
154 Sri Penchalaiah, N. 154 Kodur                    (SC) SWATANTRA
155 Sri Mara Reddy, Kondur 155 Rajampet SWATANTRA
156 Sri Narayan Reddy, Rachamalla 156 Rayachoti SWATANTRA
157 Sri Viswanatha Reddy, Galiveeti 157 Lakkireddipalle INDEPENDENT
158 Sri Seshaiah, Pullaguri 158 Cuddapah INDEPENDENT
159 Sri Chidanandam, Vaddemani 159 Badvel SWATANTRA
160 Sri Narayana Reddy, Palakolanu 160 Mydukur SWATANTRA
161 Sri Yerramuni Reddy, Panyam 161 Proddatur INDEPENDENT
162 Sri Narasimha Reddy, Thathireddi 162 Jammalamadugu INC
163 Sri Venkata Reddy, Vaddamani 163 Kamalapuram INC
164 Sri Bali Reddy, Chavva 164 Pulivendla INDEPENDENT
 
10 - ANANTAPUR
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
165 Sri Gopalu Naik, E 165 Kadiri INC
166 Sri Papi Reddy, Y 166 Nallamada INDEPENDENT
167 Sri Bayappa Reddy, B.V 167 Gorantla INC
168 Sri Subba Rao, Kalluru 168 Hindupur INC
169 Smt Rukmini Devi ,B 169 Madakasira            (SC) INC
170 Sri Narisi Reddy 170 Penukonda INDEPENDENT
171 Sri Venkateswara Choudari, P 171 Dharamavaram INC
172 Sri Anthoni Reddy,P 172 Ananthapur INC
173 Sri Nagi Reddy, Tarimala 173 Putloor COMMUNIST
174 Sri Kulasekhara Reddi, C 174 Tadipatri INDEPENDENT
175 Sri Adinarayana Reddy, V.K. 175 Gooty COMMUNIST
176 Sri Chinna Venkanna, Gurram 176 Vuravakonda INDEPENDENT
177 Sri Chinnapa Reddy,Lakka 177 Rayadurg INC
178 Sri Narasappa, Hindi 178 Kalyanadurg          (SC) INC
 
 
 
11 - KURNOOL
 
Sl. No. NAME  CONST. NO. CONSTITUENCY PARTY AFFILIATION
179 Sri Lakshmikantha Reddy, D 179 Alur INC
180 Sri Sitarama Reddy, H 180 Adoni INDEPENDENT
181 Sri Satyanarayana Raju 181 Kosigi INC
182 Sri Veerabhadra Gowd, Y.C 182 Yemmiganur SWATANTRA
183 Sri Sanjivayya, D 183 Kodumur                (SC) INC
184 Sri Narasappa, K.D 184 Pattikonda INC
185 Sri Sanjeeva Reddy Neelam 185 Dhone INC
186 Sri Sharma, T.K.R 186 Kurnool INDEPENDENT
187 Sri Venkatakrishna Reddy, Pullyala 187 Nandikotkur INDEPENDENT
188 Sri Ayyapu Reddy, E 188 Midthur INC
189 Sri Subba Reddy, Mallu 189 Nandyal INDEPENDENT
190 Sri Subba Reddy, B.V 190 Koilkuntla INC
191 Sri Jayaraju, Sitri 191 Allagadda               (SC) INC
192 Sri Balarami Reddy, Edula 192 Giddalur INDEPENDENT
193 Sri Obula Reddy, Kandula 193 Markapur INC
194 Sri Subbaiah, Poola 194 Yerragondipalem COMMUNIST
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyrights©reserved telanganaassembly.com powered by : www.webdesigningstore.info